אורתודונטיה

האורתודונטיה הוא תחום ברפואת השיניים העוסק באבחון, במניעה ובטיפול בליקויים ובבעיות הקשורים למיקום השיניים, למבנה הלסתות ולמבנה הפנים בכלל.

שיטות טיפול

ישנן שיטות שונות ליישור שיניים:

גשר מודבק:
בשיטה הקונבנציונלית הזו מודבקים סמכים (קוביות) על השיניים המקושרים ע"י קשת, אשר בעזרתה מכוונת תזוזת השיניים. בשיטה זו מתואמים ביקורים אחת ל4-6 שבועות למתיחות והפעלת כוחות עדינים עד לקבלת התוצאה הרצויה.
הסמכים יכולים להיות ממתכת או מחרסינה שקופה לבחירת המטופל.

גשר שקוף נשלף:

טיפול ע"י פלטות שקופות המתחלפות כל 10 ימים בממוצע. את הפלטות מומלץ להשאיר בפה בין 20 עד 22 שעות ביממה וניתן להוציאן לזמן האוכל ושתיה חמה. בשיטה זו מתואמים ביקורים אחת לחודשיים.

הגיל הנפוץ לביצוע היישור הוא גיל ההתבגרות, אשר מסתיים אצל בנות בסביבות גיל 14 ואצל בנים בסביבות גיל 17.

יישור בשיטה הקונבנציונלית / סמכים מודבקים

הסמכים מודבקים לכותרות השיניים בצדן החיצוני. לסמכים מותאמת קשת, הנקשרת באמצעות גומיות המשווקות בשלל צבעים.

הצורך באסתטיקה מרבית הוביל לפיתוח מערכות גשרים מחומרים כמעט בלתי נראים, כגון חרסינה או פלסטיק, המשווים מראה אסתטי. יישור שיניים שקוף הוא אפשרות מצוינת לכל אותם מטופלים, הזקוקים ליישור שיניים ונמנעים מהרכבת טבעות על השיניים.

יישור שקוף באמצעות פלטות - Invisalign/MTM

יישור באמצעות פלטות נשלפות שקופות ללא צורך בהרכבת גשר קונבנציונלי מתבצע באמצעות סדרת פלטות, המיוצרות בטכנולוגיה של הדמיית מחשב הנקראת שיטת Invisaline. אפשר לאכול ולשתות במהלך הטיפול באמצעות הסרת הפלטות והחזרתן לאחר האכילה.

שיטת Damon/ סמכים ננעלים

שיטה זו נחשבת לחדשנית בתחום האורתודונטיה, המובילה לחיוך טבעי ורחב. הסמכים ננעלים עצמית ופסיבית ללא צורך בקשירת גומיות, אשר מעלות את רמת החיכוך בקשת השיניים, דבר המאט את תנועתן ומקשה על שמירת היגיינת הפה. שיטת Damon מקצרת את זמן הטיפול ואת מספר הטיפולים, ומבטלת את הצורך בעקירות במרבית המקרים.

יישור בשיטה הקונבנציונלית / סמכים ממתכת

325 324

שיטת Damon

333 329

CARRIERE MOTION

 בשנים האחרונות התייעל והתקצר הטיפול האורתודונטי ע"י מיכשור חדש שמודבק בפה המטופל בתחילת הטיפול לזמן קצר של כ3-4 חודשים, לאחר מכן הוא מוחלף ע"י הקוביות, והוא בא להחליף את המיכשור החיצוני המסורבל כגון הרסן הותיק.  בעזרת הCarriere Motion ניתן לתקן בקלות וביעילות בעיות אורתופדיות, לקדם את הלסת התחתונה ולפנות מקום לשיניים צפופות, בזמן קצר יחסית, נח מאד למטופל ומביא לתוצאות מאד יפות.

שיטת MTM) Minor Tooth Movement)

שיטה זו, הקרויה גם יישור שיניים קוסמטי, מטרתה לטפל ב- 6 השיניים החזיתיות (The Social 6). בעזרת שיטה זו ניתן לסגור מרווחים קטנים בין השיניים הקדמיות, לפזר צפיפות בין השיניים הקדמיות, לשנות קו אמצע, לשנות הטיית שיניים ולהביא לרמה אחידה לשיניים, שנראות קצרות או ארוכות מהשורה. היישור מתבצע בעזרת פלטות ומתאים למבוגרים ולמתבגרים, שאינם מעוניינים בהדבקות על השיניים.

באיזה גיל מומלץ לבצע יישור שיניים?

 העיתוי הנכון לתחילת טיפול אורתודונטיה תלוי במספר גורמים. יישור שיניים ניתן לבצע בכל גיל, בתנאי שאחיזת השיניים בלסת תקינה. את הבדיקה הראשונית כדאי לבצע כבר בגיל 6, שכן זה הגיל שבו בוקעות הטוחנות הראשונות בחלל הפה. חשוב לדעת שישנו פרק זמן מוגבל שבו ניתן להשפיע על גדילת הלסתות, המסתיים בתום תקופת גיל ההתבגרות – אצל בנות גיל 14 לערך ואצל בנים בגיל 17 לערך.

יישור שיניים לאחר פרק זמן זה יהיה בעיקר ברמה הדנטלית ופחות ברמת הלסתות. חשובים מאוד שיתוף הפעולה של המטופל ונכונותו לעבור את הטיפול. ישנם מצבים שבהם התערבות של אורתודונט תחל כבר בגיל צעיר, שבו המשנן החלבי עדיין מצוי במלואו או כמעט במלואו בחלל הפה. אלה מקרים המטפלים בליקוי בתפקוד או בהרגלים, כגון: סטיית לסת תחתונה, מציצת אצבע, בליטה חמורה של השיניים החותכות המעמידה אותן בסכנת שבירה, סגר הפוך וכדומה.

טיפולים אלה בדרך כלל יהוו את שלב א' ביישור שיניים דו-שלבי, כאשר שלב ב' יהיה במשנן הקבוע לאחר תחלופת המשנן החלבי. במקרים של צפיפות שיניים חמורה, שלב א' יכלול עקירות סידוריות של שיני חלב, אשר ידריכו את בקיעת השיניים הקבועות למקום שהתפנה. כך גם תימנע צפיפות חמורה יותר בעתיד.