השתלות ושיקום הפה

 
 

סוגי כתרים

 
בחירת סוג הכתר נעשית על-ידי הרופא, על-פי נתונים וצילומים של הפה ועל-בסיס ידע וניסיון, כי בסופו של דבר חיוך מושלם ובריא הוא הסימן להצלחה
 
 • כתר חרסינה – חשיבותו של הכתר הוא בשחזור מדויק של השן הטבעית החסרה או הפגומה – מבחינת צורה, צבע ונפח. בנוסף לפן האסתטי, תפקידו של הכתר לשמור ולהגן על השן, עליה הוא מורכב. בניית הכתר דורשת מיומנות רבה, סנכרון בין כל המרכיבים, דיוק מרבי ושיתוף פעולה עם המעבדה. מיומנות גבוהה של המעבדה, שימוש בחומרים נכונים, מיומנות של הרופא והבנתו באסתטיקה של הפנים בכלל ושל הפה בפרט, מביאים יחד לתוצאה מקסימלית ולביטחון למשך שנים רבות.
 • כתר חרסינה מאוחה למתכת – שילוב של סגסוגת מתכתית חזקה וציפוי חרסינה, נותן מענה אסתטי מעולה. מתאים לכל מיקום בפה.
 • כתר Captec או גלוונו – נותן מענה אסתטי מצוין לשיניים הקדמיות בלבד, ומכיל אחוז גבוה של זהב. יתרונו הוא בכך שהכתר מגרה פחות את החניכיים, ומעניק השתקפות ומראה טבעיים יותר. חסרונו הוא בכך שהכתר עדין יותר ואינו מתאים בכל סוגי המקרים
 • כתר זמני תהליך של שיקום הפה לעיתים עלול להיות ארוך, ובמקרים מסוימים יש צורך להמתין בין תהליך רפואי אחד למשנהו. לאחר טיפול שורש, עקירה ומבנה ישנו שלב ביניים, וזהו שלב שלעיתים לוקח מספר שבועות, ובמקרים מורכבים אף חודשים. על-מנת לאפשר למטופל נוחות מרבית ומענה אסתטי, יש צורך בכתר מעבר (זמני). כתר / גשר זמני מעניק למטופל תחושה טובה הן בפן האסתטי והן בפן התפקודי. הוא עשוי מפלסטיק מיוחד ומיוצר על-ידי טכנאי שיניים או על-ידי הרופא תוך זמן קצר מאוד.
 • השלמת שן שבורה – אחוז הנפגעים מחבלות השיניים הקדמיות הוא גבוה מאוד. רוב הנפגעים הם ילדים ובני נוער. גורמי החבלה העיקריים הם: נפילות, תאונות דרכים, חבלות ספורט ועוד. חבלות שיניים יכולות לגרום למספר מצבים: שבר עמוק בכותרת השן עם מעורבות של פגיעה בעצב, שברי שורש, ניידות שיניים, יציאת השן באופן חלקי / מלא מהמכתשית שלה או שבר של העצם האוחזת את השיניים.
 • במקרה של חבלה בשיניים, יש להגיע תוך זמן קצר למרפאת השיניים לקבלת טיפול חירום. האפשרויות להשלמת שיניים הן: השלמת שן שבורה באמצעות קומפוזיט (חומר מרוכב בגוון השן), השלמת השן באמצעות כתר חרסינה או השלמת השן באמצעות ציפוי חרסינה.
 • שיקום על-גבי שתלים – שיקום על-גבי שתלים הפך זה מכבר לטיפול שגרתי, לא מסובך וקצר יחסית בזמן. כיום שיקום על-גבי שתלים מעניק למטופל שיקום קבוע ומחזיר את תפקודי השיניים במלואם.
 
 
שתלים וכתרים
 
 
 
שתלים וכתרים
 
 
 
 
מהו שתל?
 • שתל דנטלי צורתו כבורג, עשוי מטיטניום, אשר מוחדר על עצם הלסת. בחלקו העליון קיים תבריג אשר ישמש בהמשך השיקום להבגרת המבנה והכתר. ניתן להחדיר שתל בודד או מספר שתלים בלסת אחת, תלוי באיכות , גובה ורוחב העצם.
 • הזמן שלוקח מרגע החדרת השתל או מספר שתלים ועד קבלת הכתרים הוא בין שלושה לשישה חודשים. חשוב להבין כי עצם הלסת זקוקה לזמן על מנת לקלוט את השתל ולעטוף אותו בעצם יציבה אשר תחזיק את המבנה עליו.
 
שתלים וכתרים
 
 • כתר חרסינה ללא מתכות / כתר זירקוניה זהו כתר עשוי זירקוניה (חומר טבעי אשר עובר עיבוד וחריטה דיגיטלית). מותאם באופן מושלם על-גבי השן. זהו חומר עמיד, המחזיק מעמד לאורך שנים, והתוצאה האסתטית שלו מדויקת. כתר זירקוניה מתאים יותר לשיניים קדמיות, אך ניתן להתאימו גם לשיניים אחוריות. חסרונותיו הם שמחירו גבוה יותר ושהוא דורש מיומנות גבוהה הן מצד הרופא והן מצד המעבדה. סריקה דיגיטלית נעשית במרפאה. הקובץ נשלח למעבדה ביום הטיפול והכתר נחרט בזירקוניה תוך זמן קצר כשהתוצאות שואפות לשלמות.
 
 • סריקה דיגיטלית: תהליך בניית הכתר מתחיל בסריקה דיגיטלית ובתוכנה מתקדמים. התוכנה בונה מודל ממוחשב תלת ממדי של פה המטופל. הקובץ נשלח ביום הטיפול למעבדה ומאפשר תוך זמן קצר לתכנן את הכתר בצורה ממוחשבת. בסיום התהליך הכתר מיוצר על-ידי חריטה דיגיטלי. התוצאה שואפת לשלמות.

  שיטה זו מבטלת את הצורך בשיטת המטבעים המיושנת אשר במקרים רבים גורמת לאי נוחות. שיטה זו מדויקת, מהירה וחוסכת ביקורים מיותרים במרפאה. בשיטת הסריקה ניתן לבצע כתרים ללא מתכת, תותבות, ציפויי חרסינה, וטיפולים אורתודונטים על-ידי פלטות שקופות.
 
 
סריקה ממוחשבת של חלל הפה הינה מהפכה דיגיטלית בתחום רפואת שיניים. סריקה דיגיטלית מאפשרת יצירת תמונה תלת ממדית של הפה. הסריקה מתורגמת לקובץ במחשב אשר נשלח למעבדה שמתמחה בתחום רפואת שיניים דיגיטלית. במעבדה מתכננים בתלת ממד את הכתר, הגשר תותבת, או כל דבר אחר, בסוף התהליך הקובץ מתורגם לחריטה דיגיטלית והדפסה בתלת ממד. הסריקה הדיגיטלית באה להחליף את השיטות המיושנות כגון, מטבעים שהוכנסו לפה המטופל וגרמו לא פעם לאי נוחות, ולאי דיוקים. הסורק בעצם הינה מצלמה אשר מפיקה תמונה תלת מימד של הפה ללא קרינה.

יישור שיניים שקוף באמצעות סורק דנטלי:
באמצעות סורק ותוכנה מתקדמת ניתן לבצע יישור שיניים באמצעות פלטות שקופות נשלפות לילדים, מבוגרים ובני נוער. באמצעות תוכנה תלת מימד ניתן לתכנן את כל שלבי הטיפול במדויק, להציג מראש למטופל את תוצאת הטיפול.

 

שחיקת שיניים

 
שחיקת שיניים הוא הרגל שמאוד נפוץ בעולם. ההערכות מדברות על 95% מהאוכולוסיה, אשר חורקים שיניים ברמות חומרה כאלו ואחרות. ניתן לטיפול על ידי מגיני שיניים (סדים)


 

לפני ואחרי

 
 
לפני
 
 
 
אחרי
 
 
 
 
 
לפני
 
 
 
אחרי
 
 
 
 
 
 
הצוות של ד"ר זלצמן - מרפאת שיניים עומד לרשותכם. צרו קשר לתיאום ביקור במרפאה.