אורתודונטיה

 
 
האורתודונטיה הוא תחום ברפואת השיניים העוסק באבחון, במניעה ובטיפול בליקויים ובבעיות הקשורים למיקום השיניים, למבנה הלסתות ולמבנה הפנים בכלל. האורתודונט עבר הכשרה לבצע פעולות אלו בדיוק.
 

שיטות טיפול

 
ישנן שיטות שונות ליישור שיניים:
  • יישור באמצעות סמכים ממתכת
  • גשר שקוף / סמכים מחרסינה
  • שיטת Damon
  • יישור שיניים באמצעות פלטות שקופות ללא גשר (MTM \ Invisaline)
  • יישור שיניים לינגואלי
  • יישור שיניים באמצעות רסן

הגיל הנפוץ לביצוע היישור הוא גיל ההתבגרות, אשר מסתיים אצל בנות בסביבות גיל 14 ואצל בנים בסביבות גיל 17.
 

יישור בשיטה הקונבנציונלית / סמכים ממתכת

 
 
 
הסמכים מודבקים לכותרות השיניים בצדן החיצוני. לסמכים מותאמת קשת, הנקשרת באמצעות גומיות המשווקות בשלל צבעים.
 
 
 
 
יישור בשיטה הקונבנציונלית
 

יישור בשיטה הקונבנציונלית - אחרי

 
 
 
יישור בשיטה הקונבנציונלית (2)
 

יישור בשיטה הקונבנציונלית - לפני

 
 
 
 

שיטת Damon

 
שיטה זו נחשבת לחדשנית בתחום האורתודונטיה, המובילה לחיוך טבעי ורחב. הסמכים ננעלים עצמית ופסיבית ללא צורך בקשירת גומיות, אשר מעלות את רמת החיכוך בקשת השיניים, דבר המאט את תנועתן ומקשה על שמירת היגיינת הפה. שיטת Damon מקצרת את זמן הטיפול ואת מספר הטיפולים, ומבטלת את הצורך בעקירות במרבית המקרים.
 
 
שיטת Damon - אחרי
 

יישור בשיטת Damon - אחרי

 
 
 
שיטת Damon - לפני
 

יישור בשיטת Damon - לפני

 
 
 
 

יישור באמצעות פלטות iROCK/ Invisaline/ MTM

 
יישור באמצעות פלטות נשלפות שקופות ללא צורך בהרכבת גשר קונבנציונלי מתבצע באמצעות סדרת פלטות, המיוצרות בטכנולוגיה של הדמיית מחשב הנקראת שיטת Invisaline. אפשר לאכול ולשתות במהלך הטיפול באמצעות הסרת הפלטות והחזרתן לאחר האכילה.
 
 
יישור שיניים באמצעות פלטות MTM (2)
 
 
 
יישור שיניים באמצעות פלטות MTM (1)
 
 
 
 
 

הגשר השקוף

 
הצורך באסתטיקה מרבית הוביל לפיתוח מערכות גשרים מחומרים כמעט בלתי נראים, כגון חרסינה או פלסטיק, המשווים מראה אסתטי. יישור שיניים שקוף הוא אפשרות מצוינת לכל אותם מטופלים, הזקוקים ליישור שיניים ונמנעים מהרכבת טבעות על השיניים.
 

יישור שיניים לינגואלי

 
 
גשר לינגואלי מודבק בצדן האחורי והפנימי של השיניים ואינו נראה חיצונית. הגשר עוזר לשמור על בריאות החניכיים, והוא הפתרון הטוב ביותר למבוכה בקרב מבוגרים, הנלווית להרכבת גשר חיצוני בולט לעין. הוא תורם לביטחון העצמי ובו בזמן פועל ליישור השיניים.

יישור שיניים לינגואלי מבוצע בהתאמה אישית. אחת השיטות המתקדמות ביותר נקראת INCOGNITO, והיא מיוצרת בטכנולוגיית מחשב מתקדמת ביותר, שבה הסמכים מותאמים אישית לכל מטופל ומטופל באמצעות הדפסה רובוטית תלת-ממדית של הסמכים. בשיטה זו מוסמך לטפל רק רופא שעבר הכשרה מיוחדת של החברה. השיטה מבוססת על מודל גבס מדויק, שמיוצר על-בסיס מטבע מדויק של לסתות המטופל.
 
 
 
יישור שיניים לינגואלי - עמוד אורותדונטיה
 
 
 
 

שיטת MTM) Minor Tooth Movement)

 
שיטה זו, הקרויה גם יישור שיניים קוסמטי, מטרתה לטפל ב- 6 השיניים החזיתיות (The Social 6). בעזרת שיטה זו ניתן לסגור מרווחים קטנים בין השיניים הקדמיות, לפזר צפיפות בין השיניים הקדמיות, לשנות קו אמצע, לשנות הטיית שיניים ולהביא לרמה אחידה לשיניים, שנראות קצרות או ארוכות מהשורה. היישור מתבצע בעזרת פלטות ומתאים למבוגרים ולמתבגרים, שאינם מעוניינים בהדבקות על השיניים.
 

באיזה גיל מומלץ לבצע יישור שיניים?

 
 
העיתוי הנכון לתחילת טיפול אורתודונטיה תלוי במספר גורמים. יישור שיניים ניתן לבצע בכל גיל, בתנאי שאחיזת השיניים בלסת תקינה. את הבדיקה הראשונית כדאי לבצע כבר בגיל 6, שכן זה הגיל שבו בוקעות הטוחנות הראשונות בחלל הפה. חשוב לדעת שישנו פרק זמן מוגבל שבו ניתן להשפיע על גדילת הלסתות, המסתיים בתום תקופת גיל ההתבגרות – אצל בנות גיל 14 לערך ואצל בנים בגיל 17 לערך.

יישור שיניים לאחר פרק זמן זה יהיה בעיקר ברמה הדנטלית ופחות ברמת הלסתות. חשובים מאוד שיתוף הפעולה של המטופל ונכונותו לעבור את הטיפול. ישנם מצבים שבהם התערבות של אורתודונט תחל כבר בגיל צעיר, שבו המשנן החלבי עדיין מצוי במלואו או כמעט במלואו בחלל הפה. אלה מקרים המטפלים בליקוי בתפקוד או בהרגלים, כגון: סטיית לסת תחתונה, מציצת אצבע, בליטה חמורה של השיניים החותכות המעמידה אותן בסכנת שבירה, סגר הפוך וכדומה.

טיפולים אלה בדרך כלל יהוו את שלב א' ביישור שיניים דו-שלבי, כאשר שלב ב' יהיה במשנן הקבוע לאחר תחלופת המשנן החלבי. במקרים של צפיפות שיניים חמורה, שלב א' יכלול עקירות סידוריות של שיני חלב, אשר ידריכו את בקיעת השיניים הקבועות למקום שהתפנה. כך גם תימנע צפיפות חמורה יותר בעתיד.

ד"ר זלצמן - מרפאת שיניים עומדת לרשותכם. פנו עוד היום לתיאום תור.